Sommarkonfirmanders dagbok, dag 2

Chacha bloggen, Zakkebooii här!

Fredagen började med ljuvlig luciasång av våra underbara ledare. Sedan var det morgonandakt med Black Sabbaths ”After Forever”, därefter en mumsig frukost! Alla grupperna hade sysslor som var tvungna att göras efteråt.

Klockan tio började morgonpasset som idag handlade om Jesus. Vi gjorde allt från att lyssna på musik till att göra kreativa bilder. Efteråt, middagsandakt med Depeche Mode och lunch.
Efter lunch begav vi oss ut för att göra olika samarbetsövningar. Vissa var enkla, andra var svårare att lösa. Därefter väntade en god middag som idag var hamburgare. MUMS.

Under kvällspasset jobbade vi med nåd och påsk. Vad betyder nåd? En av alla de svåra frågeställningar vi blev tilldelade av Fredrik och Rickard. När klockan närmade sig de sena timmarna såg vi ett klipp från Narnia. Det är sååååå sorgligt när Aslan dör – men ännu bättre när han uppstod! Sen var det kvällsfika och sedan på med myggmedelt, dags att gå ut och gå en upplevelsevandring om påsken.
Kvällen avslutades med en väldigt mysig andakt. Elisabeth sjöng jättefiiiiiiiiiiiiint! :)
Det var allt från den bästa gruppen, Zakk!

Puss och kram skumbanan!

Glöm inte att titta på filmer från lägret på http://bambuser.com/channel/lundsdomkyrka