Lunds domkyrka har Sveriges bästa församlingswebb

Lördagen den 1 oktober utsågs vinnarna i Hela Kyrkans Webbpris. Till stor glädje för Lunds domkyrkoförsamling utsågs Lunds domkyrkas webbplats till vinnare i kategorin ”Bästa församlingswebb”.

– Vi är naturligtvis jätteglada och stolta över det fina priset, det här sporrar oss att fortsätta utveckla hemsidan med nya funktioner och ett ännu bredare innehåll säger Rickard Bonnevier, informatör i Lunds domkyrkoförsamling.

Hela Kyrkans Webbpris delades ut i samband med den ekumeniska konferensen Hela Kyrkans Webb som arrangerades i Linköping fredag-lördag 30 september-1 oktober. Under veckan innan konferensen gavs det möjlighet att rösta fram vinnarna i Hela Kyrkans Webbpris olika kategorier. Till vår stora glädje utsågs Lunds domkyrkoförsamlings webbplats till Sveriges bästa församlingswebb.

Priser delades även ut i andra kategorier, alla vinnare kan du se på http://helakyrkanswebb.se/2011/10/01/vinnare-i-hela-kyrkans-webbpris-2011/