Sommarkonfirmandernas lägerblogg, dag 2

Idag är det onsdag, och vi är inne på vår andra dag här på Bosarpsgården.
Tjejerna blev väckta av ett vackert luciatåg av ledarna medan killarna fick stå ut med skrikande ledare. I morse hade vi också vår första morgonandakt. Vi tyckte att det var riktigt mysigt.
Frukost, städning, sedan hade vi ett pass om Jesus och hans liv. Vi pratade om hans liv och våra egna. Efter lunch hade vi en eftermiddag fylld med samarbetsövningar. Vi i Zakk kom tvåa, dock var detta en uppriggad tävling, så vi skulle ha vunnit egentligen. ;) Det var givande och samarbetet inom grupperna ökade.

 

På kvällen fortsatte vi på Jesustemat och vi pratade påsk. Vi såg på bl.a. på Narnia, lyssnade på  Lady Gaga och klippte och klistrade. Efter det hade vi ett roligt lekpass som varade resten av kvällen. Påsktemat avslutades med en upplevelsevandring ute i Bosarpsskogen där vi fick uppleva påskens olika dagar och händelser med hjälp av alla våra sinnen. Efter det hade vi en mycket fin andakt med fina ”All my tears” av Emmylou Harris. Nu ska vi nanna kudden och därmed sluter vi rutan. Hej då!

 

Följ lägret på Twitter eller se foton på Instagram.