Ett drömkväde i söndagskvällen

Olav Åsteson har sovit så länge. Han somnar på julafton och vaknar inte förrän på trettondagen. Då har han gjort en resa i dödsriket.

Olof delar med sig av sin uppenbarelse till folket han möter i kyrkan på trettondagen. Han har varit med om sensationella upplevelser, men kanske är den långa resans mål att ta hand om– och ta emot – vårt liv här och nu?

Upplev en rytmisk och musikalisk föreställning som ställer frågor om döden – och om livet. Föreställningen Drömkvädet bygger på den medeltida norska visionsdikten om resan i dödsriket. Sångaren och berättaren Sven Kristersson gestaltar Olav Åsteson och ledsagar oss med sång, recitation och berättande. Vårt färdmedel är batátrummorna.

I Peter Oskarsons regi av drömkvädet möts rit och berättande. Trummusiken skapar ett rum där vi kan göra vår resa här och nu.

Söndagskväll i kryptan med föreställningen och mässa den 18 november klockan 19. Ett samarbete med Musik i Syd. Välkommen!

Läs mer om drömkvädet.