Sommarkonfirmandernas blogg, dag 3

Goddagens bloggen, vi är grupp Regina som rapporterar om denna dag.
Mysiga andakter med Coldplay, Regina Spektor och Guns N´ Roses! Och så fin-fin musik av MotoBoy och Hotleg bland annat.

Vi har varit ute idag efter att ha gjort drama utifrån bibeltexter med toalettborstar och handkräm som rekvisita. Det var grått och ganska kallt men många badade ändå. Fast det bästa var nog att gå in i kiosken sen för där var det varmt. Några spelade minigolf.

När vi kom hem igen till gården gjorde vi tittskåp som representerade de olika påskdagarna och skrev korta predikningar till. Det var kul! Vi fick fika och var ute och lekte i solen som äntligen tittade fram över molnens kam. Vi sprang massa och blev svettiga. Det var kul! Tyckte speciellt ledar-Fanny som fick ropa och skrika på alla.

Vi fick hamburgare till middag, och sen skulle vi snacka om relationer och tjejer och killar och stereotyper och fördomar och sånt. Sen fick vi se Fucking Åmål som vi tyckte var Fucking Bra.
Nu är vi trötta och ska sova. Fast egentligen kommer vi ligga och prata hela natten och ledarna kanske får skälla lite grann, som de gjorde igår.

GOD NATT! / Regina