Sommarkonfirmandernas lägerblogg, dag 5

Vi började dagen klockan 08.30 med andakt med låten Hyperballad av Björk. Under förmiddagspasset pratade vi om profeter och viktiga bibelpersoner och utifrån det gjorde vi en facebookprofil, twitter-tweets och en instagrambild utifrån deras liv. Vi satte genres på olika bibeltexter. Efter lunch gjorde vi symboler, logotyper och skulpturer av Andens 9 frukter, vi fick egenskaperna glädje och kärlek som vi gestaltade genom hjärtan, kramar och evighetstecken. Efter fikan gick vi ner till sjön och badade i spöregnet. Under eftermiddagspasset så hade vi ett stationspass med bibeltolkning och tillitsövningar. Under kvällen hade vi Patrik Springer som vi skulle argumentera för och emot Jesus, bibeln och Gud. Vi samlades i våra grupper och kom på för-och motargument om ämnen vi fått utdelade. Vår grupp fick för bibelns relevans där vi tog upp argumentationer som att bibeln ska tolkas på ett modernt sätt och inte bokstavligt och att den är en historiebok som vi alla kan ta lärodom av. Dagen avslutades med Imperiets ”Tonårs-Jesus” och filmen ”Tusen gånger starkare” som vi jämförde med Jesus och lärjungarna. Vi såg starka kopplingar mellan dem som t.ex. att gå i andras fotspår. Till sist hade vi andakt med ”The Path” av HIM.

Baby gaga signar ut, slut.

Isak, amelie, ville, tova, martin, emelie