Sommarkonfirmandernas dagbok, dag 3

Hej!
Nu lider det mot slutet av dag 3 och vi har gjort väldigt mycket idag. Dagen började med en mysig andakt, en bra start på dagen. Efter vi hade haft andakt och käkat gjorde vi pjäser i gruppen utifrån en bibeltext. När vi kom in lyssnade vi på Pie Jesu av Motoboy, sen åt vi lunch, ärtsoppa och till efterrätt pannkakor. Efter en kraftig och dramatisk hagelstorm var det dags för filmtajm, eller regnmatiné som ”gubbarna” kallade det, En gång i Phuket.

När filmen var slut åt vi kvällsmat (mat<3<3), sedan gjorde vi en av våra favoritsaker, att pyssla med glitter <3<3<3. Vi byggde 3D-bilder baserat på olika händelser i bibeln. Efter att vi hade satt upp konstverken på väggen hade vi en 8-kamp ute på gården, vi vann skulpturövningen! Mot slutet av kvällen började vi prata om könsroller och sexualitet (superkul). Nu sitter vi här och bloggar efter en toppendag, strax fortsätter pratet om relationer och om någon timme eller två avslutar vi dagen med mysig andakt igen! Regina out! Peace and love <3 (Emma, Sanna, Emil, Bejamin, Ida, Malin, Hjalmar, Ville och Pau)