1600-talsbiskopen Peder Winstrup uppmärksammas globalt

Lunds universitet har nu släppt vi en engelsk version av projektfilmen om 1600-talsbiskopen Peder Winstrup.

Filmen är producerad av Lunds universitet; https://www.youtube.com/watch?v=Gb7mUo_z95w

Tidningen The Guardian har publicerat en större artikel http://www.theguardian.com/world/2015/jun/21/scan-mummified-body-swedish-bishop-reveals-baby

Sedan hängde resten av världen med. Måndagen den 22 juni gav Per Karsten, chef för Lunds Universitets Historiska Museum, en liveintervju i BBC World Service i nyhetsständningen kl 21.30, Daily Telegraph. Samma dag intervjuades Per Karsten i Canadas radio (CBC). Både CNN, Spanien och Tyskland har hört av sig. Projektvideon har på ett dygn setts nära 600 000 gånger (Youtube 286 800 och The Guardian 300 000 tittare).

Information
Per Karsten, chef för Lunds Universitets Historiska museum, per.karsten@luhm.lu.se

Vem var Peder Winstrup?
Winstrup var en renässansmänniska; professor i fysik, teologie doktor, arkitekt, boktryckare och allmänt vetenskapligt nyfiken. Mest känd är han som biskop i Lund 1638-1679 och som initiativtagare till att grunda Lunds universitet. Han gjorde sig känd som en skicklig maktspelare som navigerade mellan båda sidor i den svensk-danska konflikten, både före och efter 1658 när Skåne blev svenskt.

Läs mer om projektet kring Peder Winstrup
Pressmeddelande 150521
Pressmeddelande 150410