Anne Ekberg visar pilgrimsfotografier på Väggen

Anne Ekberg är pilgrim och fotograf och älskar att vandra i naturen. Den 28 augusti till den 15 september 2015 visas hennes utställning Pilgrim i Lund. Bön  – tystnad – sång –vandrande retreat – stilla bön – delande på Väggen i Domkyrkoforum.

Utställningen invigs fredagen den 28 augusti kl 10.00. Fotografierna visas i anslutning till att EKO-vandringen till miljömötet i Paris anländer Lund den 10 september. Pilgrim i Lund blir också en del av rikspilgrimsmötet Barmhärtighetens väg den 11-13 september.

– Bilderna är i sig en meditation och bön i tystnad. Jag hoppas att betraktaren ska dras in i bildernas lugn och själv bli stilla en stund, säger Anne Ekberg.

Information
Lena Sjöstrand, domkyrkokaplan, 046 35 88 81, lena.sjostrand@svenskakyrkan.se