Lunds domkyrka

Lunds domkyrka har fascinerat besökare sedan 1100-talet. Välkommen på ett besök – i verkligheten eller här via nätet.

En levande kyrka med dagliga gudstjänster. En av Sveriges främsta sevärdheter och mest älskade byggnader. Det är inte så märkligt att Lunds domkyrka besöks av över 700 000 människor och cirka 90 000 personer firar gudstjänst här varje år. Lunds domkyrka har fått toppbetyget tre stjärnor av Guide Michelins turistguide Green Guide och har utsetts till ett av Sveriges sju underverk av Vetenskapsradions lyssnare.

Kommer du som ledare för en grupp? Här kan du läsa mer om hur du bäst planerar ditt besök!

I snart 900 år har människor samlats i Lunds domkyrka i samband med livets olika skiftningar. Domkyrkans murar rymmer din och andras glädje, tacksamhet, saknad, oro, sorg, kärlek… Ljusbärarna är fulla av böner genom de tända ljusen, förbönsböckerna är fulltecknade av människors vädjan om förbön. Hit kommer människor för stillhet, utmaning, vila, krafthämtning, inspiration och utveckling.

Den första helgen i varje månad har vi öppna och gratis guidade visningar av Domkyrkan. Ingen föranmälan krävs och visningarna startar i Domkyrkoforum; lördag kl 11 på svenska och söndag kl 12.30 på engelska. Titta gärna i vårt kalendarium!

Välkommen du också!

Rundtur i Domkyrkan

Varje år kommer över 700 000 personer för att besöka Lunds domkyrka. Här har vi samlat historisk information.

För dig som leder en grupp

För dig som planerar ett besök i Domkyrkan tillsammans med en grupp har vi samlat praktisk information här.

Domkyrkans eget museum

Med entré via Historiska museet kan du besöka Domkyrkans eget museum. Se kärleksbrev och fusklappar hittade i kyrkan.

Aktuella gudstjänster och konserter

All information om kommande gudstjänster och konserter hittar du i vårt kalendarium.

Vad vill du veta om Domkyrkan?

Har du undrat något om Lunds domkyrka? Här har vi samlat vanliga frågor som vi besvarat!

Välkommen till Domkyrkoforum

Domkyrkoforum är öppet i princip varje dag. På torget kan du ta en kopp rättvisemärkt kaffe, läsa en bok, se konstutställningar på Väggen, hitta information via våra dataskärmar eller se filmen om Domkyrkan.