Lundabarock framför Händels Messias

Söndagen den 4 december klockan 14 framför Lundabarock Händels oratorium Messias i Domkyrkan. I år sker konserten enligt ett nytt koncept.

Medverkar gör Solistensemblen Vox Scaniensis: Ann-Charlotte Carlén och Kristina Hellgren, Anna Einarsson (gammal lundabo i förskingringen – nu frilansande operasångare med Oslo som bas) och Karolina Törlind, Johan Linderoth och Martin Thörnqvist, Daniel Hällström (sågs senast i Tirfing på Malmöoperan) och Martin Strid. Konserten sker i samarbete med kören Lunda Röster.

Barockorkestern leds av Fredrik From, välkänd konsertmästare i Ensemble 1700 och Concerto Copenhagen. Peter Wallin dirigerar.

Förköp via Turistbyrån/Biljettbyrån eller via www.ticnet.se samt vid entrén 45 minuter före konsertens start.

www.lundabarock.se