Gospelkonsert med studentkören


Den 16 maj avslutas studentprojektet {Det trodde du inte} med en gospelkonsert i Domkyrkan med Studentgospelkören. Konserten är en del av We Party Too och även en och annan schlagerlåt kan smyga sig in!

Konserten börjar 19.30 och det är fri entré.

Medverkande: Studentgospelkören, sångsolist Maria Johansson, pianist David Lagergren, basist Ale William Sjöströ och dirigent Stefan Ekblad

Arrangör: {Det trodde du inte} Svenska kyrkan i Lund studentprojekt och Lunds domkyrkoförsamling.

Det trodde du inte är ett projekt som drivs av Svenska kyrkan i Lund och riktar sig till studenter vid Lunds universitet. Projektet vill under åren 2011-13 skapa nya mötesplatser och kommunikationsvägar mellan Svenska kyrkan och studenter i Lund. Det vill säga var kan studenten i Lund och Svenska kyrkan mötas? facebook.com/dettroddeduinte
www.svenskakyrkan.se/lund