Se filmen Frances Ha


Den 21 oktober 19.00 visar Studentprästerna i samarbete med Kino filmen Frances Ha. För dig som vill finns det fika på Domkyrkoforum efteråt.

Filmvisningen är på Kino i Lund. Du kan hämta gratis biljett på Kino mot uppvisande av studentleg.

Om filmen
Frances är en neurotisk, ung dansare i New York vars osäkerhet och tillkortakommanden kanaliseras i handfallna monologer. Greta Gerwig (Greenberg) som skrivit manuset tillsammans med Baumbach, spelar huvudrollen som genomsyras av Mia Farrows emotionella skörhet och Diane Keatons tuffa spontanitet.

Frances Ha är Noah Baumbachs (The Squid and the Whale) senaste film i utsökta svartvita Manhattanvyer och med musik av Franska nya vågen-kompositören Georges Delerue. En djupt romantisk independent film, utan egentlig kärleksromans, som hyllats i amerikansk media.

www.kino.nu