Utsatthet och medkänsla är tema i kyrkospelet Brittsommar

Brittsommar är ett kyrkospel om utsatthet och medkänsla baserat på dikter och psalmer av Britt G. Hallqvist och texter av dramatikern Gertrud Larson. Sommaren 2015 uppförs spelet i en omarbetad version.

Brittsommar framfördes i Domkyrkan första gången 2014. 2015 väljer kyrkospelsensemblen att uppföra spelet igen eftersom temat i dag om möjligt är ännu mer aktuellt.

– Britt G. Hallqvists texter är lekfulla, stringenta och djupt empatiska. Hon ser den utsatte och  beskriver tillvaron med hens ögon. Vem är utsatt i dag? Vi behöver inte gå längre än till ingången  till närmaste mataffär där en människa sitter i timmar i regnet med en pappersmugg framför sig,  säger Josefin G Andersson, präst i Domkyrkoförsamlingen och spelets liturgiska ledare. Dramatikern och satirikern Gertrud Larsson kopplades in för att ge ett aktuellt perspektiv på Britt  G:s klassiska texter.

– Under det gångna året har vi sett flera attacker på tiggare och deras bosättningar runt om i
Sverige. Samtidigt sprider sig också en våg av empati, handlingskraft och hjälpsamhet. Människor organiserar sig för att hjälpa de mest utsatta. Detta vill vi prata om i Domkyrkan i sommar med musik, teater och dans, säger regissören Lotten Roos.

I sommarens spel har diskussionen om tiggeri och fattigdom vridits några varv till. Jens Ulvsand komponerar ny musik.

Medverkande
Text: Britt G. Hallqvist och Gertrud Larsson.
Dramaturgi: Lotten Roos och Gertrud Larsson.
Regi: Lotten Roos.
Kompositör och musiker: Jens Ulvsand.
Musiker: Inge Petersson-Lindbäck och Olof Göthlin.
Skådespelare: Anette Lindbäck.
Koreograf och dansare: Emma Ribbing.
Ungdomsskådespelare: Hugo Lindbäck och Petra Björkman.
Producent: Christel Molin.
Liturgisk ledare: Josefin Gustafsson Andersson.

Nypremiär
Söndagen den 9 augusti 2015 kl 19.00.

Speltider
11 augusti kl 12.00
12 augusti kl 12.00
13 augusti kl 12.00 och 18.30
16 augusti kl 19.00
18 augusti kl 12.00
19 augusti kl 12.00
20 augusti kl 12.00 och 18.30
23 augusti kl 19.00,
23 oktober kl 21.00
26 oktober kl 18.30
27 oktober kl 18.30