LundaPride 2018

LundaPride närmar sig med stormsteg – 15-17 juni är det dags. Kyrkorna i Lund är en av medarrangörerna och vi välkomnar alla som vill att gå med oss i Prideparaden kl 15, lördag den 16 juni!

Redan på fredagen 15 juni har Nattkyrkan pride-tema kl 21-23.30 i Domkyrkan med en enkel mässa cirka kl 22.

I Pridepark i Lundagård den lördagen den 16 juni, 11.30-19.00 finns vi på plats. Pride är inte bara ett glitter och fest, vid vårt bord i Prideparken fokuserar vi på mänskliga rättigheter för HBTQ-personer runt om i världen och illustrerar läget med stora grafiska kartor. Här finns präster och andra medarbetare från Lunds alla församlingar på plats.

Under söndagen den 17 juni fylls Domkyrkoforum av workshops och föredrag mellan 14 och 19. Kvällen avslutas med en Regnbågsmässa i Domkyrkan kl 19.30, där Regnbågskören deltar. NYTT! Kom och sjung med i regnbågsmässan! Kören bildas just för detta tillfälle och alla är välkomna. Du behöver inte anmäla dig i förväg och du får gärna ta med en sjungande vän. Ju fler vi är desto roligare blir det. Vi övar i Domkyrkoforum samma eftermiddag kl. 17-19. Under denna tid går vi också in i Domkyrkan för att pröva akustiken. För mer information: Kontakta domkyrkoorganist Robert Bennesh, 046-71 88 84 robert.bennesh@svenskakyrkan.se

Mer information om LundaPride finns här.

För mer information och kyrkans aktiviteter under Pride, kontakta Josefina Solberg, 046 71 88 37, Josefina.Solberg@svenskakyrkan.se