Fira jul i gemenskap!

Glädje, familj, gemenskap och värme – ja så vill nog de flesta uppleva julen. Tyvärr ser inte verkligheten ut så för alla. För somliga är julen en högtid som förknippas med just det motsatta. Ensamheten känns ofta extra tung när alla andra tycks ha nära och kära omkring sig. Men så måste det inte vara – ingen ska behöva sitta ensam, som inte själv valt det, på julafton!

Runt om i Lunds kyrkor och församlingar samlas vi och firar jul i gemenskap. Här är en sammanställning av det som finns att välja mellan. Varmt välkommen!

JULAFTON 24 december

Julaftonsfirande i EFS-kapellet
Klockan 17-21 är det julaftonsfirande för alla åldrar i EFS-kapellet, Biskopsgatan 10 i Lund. Vi bjuder på gemenskap, julbord, musik och gudstjänst. Kvällen är gratis och ingen föranmälan krävs. Läs mer här!

Öppen julafton i Norra Nöbbelöv
Klockan 12-15 i Nöbbelövsgården, Nöbbelövs bygata 3 i Lund. Vi börjar med julbön med musik, julberättelse och marionettdockor i kyrkan kl 12. Fram till kl 15 håller vi sedan dörrarna öppna i Nöbbelövsgården dit alla välkomnas. Det serveras julmat för 40 kr per person och därtill julmusik och gemenskap. Kom som du är – med vänner, familj eller du själv! Anmäl dig gärna till 046-71 88 60, men det går också bra att komma oanmäld.

Julaftonsfirande på Linero
Klockan 11:30 slås dörrarna upp till S:t Knuts församlingsgård, Linero torg 12, för julbuffé, gemenskap och dans kring granen. Anmälan görs till Anders Sjöstedt, anders.sjostedt@svenskakyrkan.se
eller på anmälningslista i församlingsgården.
ALLA är varmt välkomna!

Övrigt

K-märkt, konsert till förmån för hemlösa i Klosterkyrkan
23 december kl 17 och 19, Trollebergsvägen 4 i Lund. Inträdet är 100 kr, förköp av biljetter kan göras på tobaksaffären mitt emot Klosterkyrkan i Lund. Kan även köpas vid entrén i  mån av plats. Vi tar även upp en kollekt till Diakonicentralens arbete för hemlösa. Läs mer här

Behöver du eller någon du känner någon att prata med? Varje vardag finns präst eller diakon tillgänglig i Lunds domkyrka kl 16-17. Du kan också kontakta vår diakon Sandra Lindqvist på telefon 046-71 87 46 eller mejl sandra.lindqvist@svenskakyrkan.se