Coronaviruset och Svenska kyrkan

Svenska kyrkan anpassar sin verksamhet efter myndigheternas rekommendationer som rör Coronaviruset. I nuläget innebär det att församlingarna fortsätter med en del verksamheter och de flesta firar gudstjänst. Förbudet att samla fler än 50 personer påverkar konserter och större gudstjänster.

I nuläget fortsätter församlingarna med många av sina verksamheter och med att fira gudstjänst, men med olika anpassningar. Samtidigt som vi håller öppet så långt det är möjligt, följer vi noga Folkhälsomyndighetens anvisningar. Vi ställer till exempel in planerade arrangemang med fler än 50 deltagare, och sänder andakter och musik via Facebook och Youtube.
Vi uppmanar alla våra besökare att hålla avstånd och placera sig med minst två meters mellanrum inne i kyrkorummet.

Dop, vigsel och begravning påverkas

Dop, vigsel och begravning är gudstjänster och räknas därför som offentliga sammankomster. Det innebär i nuläget med anledning av Coronavirusets spridning att endast 50 personer får vara närvarande i kyrkan, inklusive präst, musiker, begravningsentreprenör etc.

Har du bokat dop, vigsel eller begravning? Prästen kommer att ta kontakt med dig för att diskutera hur vi tillsammans kan lösa den rådande situationen på bästa sätt. Har du frågor är du välkommen att ringa oss på 046-71 87 00 eller mejla på info@lundsdomkyrka.se.

Tillsammans för utsatta grupper

Tillsammans med fyra andra organisationer ska vi i Svenska kyrkan hjälpa och stötta landets kommuner med stöd till isolerade riskgrupper. Om detta har vi en överenskommelse med Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB). Den som behöver hjälp hör av sig till kommunen.

Du kan alltid kontakta din församling, vi är i tjänst även om vi begränsar möjligheterna till fysiska möten. Det går självklart bra att prata via telefon eller ses utomhus. Studentprästerna erbjuder videosamtal.
Vi följer noga Folkhälsomyndighetens anvisningar.

Påverkar gudstjänster och konserter

Sedan den 29 mars är det alltså förbjudet med sammankomster på mer än 50 personer i Sverige. I Lunds domkyrka är det främst vid konserter och vid högmässan på söndagar kl 11 som vi kommer att behöva begränsa antalet deltagande. Vi har inte möjlighet att släppa biljetter eller praktisera turordningssystem, utan vi stänger portarna när tjänstgörande vaktmästare släppt in maximalt antal personer. Vi hoppas på er förståelse för dessa åtgärder. Under kommande veckor kommer vi att sända anpassade andakter via Facebook, samt livestreama delar av utvalda ordinarie gudstjänster. Under påsken sände vi live långfredag, påsknatt och påskdag via vår Youtubekanal.
Svenska kyrkan i Lund sänder live från stadens olika kyrkor under söndagarna vår och sommar 2020. Här finns mer info om det.
Domkyrkan är öppen för besök som vanligt och våra gudstjänster följer ordinarie schema. Skulle detta ändras meddelas det på vår sida och via vårt kalendarium.
Situationen i samhället just nu är för många både skrämmande och ångestfylld. Sitt inte ensam med mörka tankar! Har du behov av samtal med präst eller diakon kan du alltid ringa vår växel, 046-718700 och boka samtal. Jourhavande präst är också tillgänglig – då ringer du 112 och begär Jourhavande präst. 

Förändrade arrangemang sommaren 2020

  • Föreläsningsserien på onsdagskvällar är tillsvidare inställd.
  • Trivselträffarna i pastoratet är tillsvidare inställda. Kontakta Sandra Lindqvist, diakon, för mer information om övriga träffar i vår 046-718746.
  • Många läger och konfirmationsresor är tillsvidare inställda – kontakta din församling för mer information: 046-718700
  • Guidade visningar har en deltagargräns på max 15 personer. Läs mer här.

Har du frågor om inställda arrangemang, tveka inte att kontakta Lunds domkyrka via info@lundsdomkyrka.se

Här kan du läsa om Pilgrimsverksamheten och verksamheten på Liberiet och hur den förändras på grund av Coronaviruset.

Texten uppdaterad 2020-09-16

English summary

Church of Sweden is continuously monitoring the situation regarding the coronavirus outbreak and following information mainly from the Ministry of Foreign Affairs (UD) and the Swedish Public Health Agency. Advice and recommendations from these public authorities are being continuously updated.

Lund cathedral offers liturgical services according to regular schedule. However liturgical adaptations are being made to minimize spread of the virus.

Please note that there is a limit of 50 people being in the cathedral at the same time, to mimize the risk of spreadning the corina virus. Are you planning a visit to the cathedral this summer? Please read this first!

  • Planned events with more than 50 participants are cancelled/postponed.
  • We encourage worshippers not to embrace or clasp hands but to greet one another and acknowledge one another, for example, with a bow. Health care professionals suggest that COVID-19 is most effectively transmitted from people’s hands to their faces, so avoiding hand-to-hand contact is a likely strategy for inhibiting infection.
  • Many events are cancelled, changed or postponed. Please contact Lund cathedral, info@lundsdomkyrka.se for further details.

Please see the following links for further infromation and updates