Drop in-dop

Lunds domkyrka erbjuder drop in-dop. Alla är välkomna oavsett ålder!

Kanske blev det aldrig tid för dop eller kanske kändes det för stort och omständligt. Drop in-dop är en möjlighet att komma till kyrkan och låta döpa sitt barn eller sig själv utan några större förberedelser.

När du kommer till kyrkan får du träffa dopprästen och prata om dopet. Sedan firar vi en kort dopgudstjänst just för dig eller ditt barn. Det finns dopklänningar i olika storlekar att låna för de som vill.

Om den som döps är under 18 år krävs vårdnadshavares medgivande, och om det finns två vårdnadshavare krävs bådas medgivande.

Nästa tillfälle för drop in-dop är den 30 oktober 2021 klockan 11.00-15.00.

Anmälan och frågor till Josefin G Andersson josefin.g.andersson@svenskakyrkan.se eller 046-71 87 47.

Läs om Vidar som döptes som vuxen!